Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta – Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Dorośli: Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli pacjent nie czuje się lepiej lub czuje się gorzej po 4 dniach w przypadku bólu lub 3 dniach w przypadku gorączki i migrenowych bólów głowy.
- Młodzież (w wieku 12-18 lat): Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli po 3 dniach nie nastąpi poprawa lub jeśli pacjent poczuje się gorzej.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Ibuprofen Dr. Max i w jakim celu się go stosuje
Lek Ibuprofen Dr. Max zawiera substancję czynną ibuprofen. Należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). NLPZ łagodzą dolegliwości zmieniając odpowiedź organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę.
Lek Ibuprofen Dr. Max jest stosowany do łagodzenia bólów o słabym i umiarkowanym nasileniu, takich jak bóle głowy, ostra migrena z aurą lub bez aury, bóle zębów, bóle miesiączkowe, ból i gorączka w przebiegu przeziębienia.
W przypadku chorób zapalnych i zwyrodnieniowych stawów, kręgosłupa i tkanek miękkich układu mięśniowo-szkieletowego, którym towarzyszy ból, zaczerwienienie, obrzęk i sztywność stawów oraz nerwoból (ból nerwów), lek można stosować wyłącznie za zgodą lekarza.
Dla dorosłych i młodzieży o masie ciała od 40 kg (12 lat i więcej).
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ibuprofen Dr. Max
Kiedy nie stosować leku Ibuprofen Dr. Max:
- jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli u pacjenta występowała reakcja alergiczna, taka jak astma, trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, języka lub gardła, pokrzywka, swędzenie nosa i katar, reakcja alergiczna na aspirynę lub inny lek z grupy NLPZ.
- jeśli u pacjenta występuje owrzodzenie lub krwawienie z żołądka (lub jeśli występowały 2 lub więcej takie epizody w przeszłości).
- jeśli u pacjenta w przeszłości występowało krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego podczas stosowania NLPZ.
- jeśli u pacjenta stwierdzono krwawienie z naczyń mózgowych lub inne czynne krwawienie.
- jeśli u pacjenta występują niewyjaśnione zaburzenia układu krwiotwórczego.
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie odwodnienie (spowodowane wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów).
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby, nerek lub ciężka choroba serca.
- jeśli pacjentka jest w okresie ostatnich 3 miesięcy ciąży.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibuprofen Dr. Max należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- bezpośrednio po dużym zabiegu chirurgicznym.
- jeśli pacjent ma lub miał kiedykolwiek w przeszłości astmę lub chorobę alergiczną, ponieważ może wystąpić duszność.
- jeśli u pacjenta występuje katar sienny, polipy błony śluzowej nosa lub przewlekła obturacyjna choroba płuc, gdyż istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
- jeśli pacjent ma chorobę serca.
- jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowały wrzody żołądkowo-jelitowe.
- jeśli u pacjenta występowała choroba przewodu pokarmowego (jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna).
- jeśli u pacjenta występuje toczeń rumieniowaty układowy lub mieszana choroba tkanki łącznej.
- jeśli stwierdzono dziedziczne zaburzenia układu krwiotwórczego.
- jeśli pacjent ma zaburzenia krzepnięcia krwi.
- jeśli pacjent przyjmuje inne NLPZ.
- w przypadku ospy wietrznej (varicella) zaleca się unikanie stosowania leku Ibuprofen Dr. Max.
- jeśli pacjent jest w podeszłym wieku.
- jeśli u pacjenta występuje zakażenie.
3. Jak stosować lek Ibuprofen Dr. Max
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (12 lat i więcej)
Zalecana dawka to 400 mg (1 kapsułka), w razie potrzeby do 3 razy dziennie. Należy zachować odstęp co najmniej 6 godzin pomiędzy dawkami 400 mg (1 kapsułka). Nie należy przyjmować więcej niż 1200 mg (3 kapsułki) w ciągu 24 godzin.
W leczeniu migrenowego bólu głowy zalecana dawka to 1 kapsułka 400 mg w pojedynczej dawce. W razie potrzeby należy przyjmować dawkę 400 mg (1 kapsułka) w odstępach od 4 do 6 godzin. Nie należy przyjmować więcej niż 1200 mg (3 kapsułki) w ciągu 24 godzin.
Jeśli u dorosłych lek jest stosowany przez ponad 3 dni w przypadku migrenowego bólu głowy lub gorączki lub przez ponad 4 dni w leczeniu bólu lub jeśli objawy nasilą się, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli u młodzieży (w wieku 12 lat i powyżej) ten lek jest stosowany przez ponad 3 dni lub w przypadku nasilenia objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Sposób podawania
Kapsułki leku Ibuprofen Dr. Max należy połykać w całości, popijając dużą ilością wody. Nie żuć kapsułek.
Pacjenci z wrażliwym żołądkiem powinni przyjmować kapsułki podczas posiłku. Przyjmowanie kapsułek po posiłku może opóźnić działanie leku w łagodzeniu bólu lub złagodzeniu gorączki. Nie przekraczać zalecanej dawki, ani nie przyjmować częściej niż jest to zalecane.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Ibuprofen Dr. Max
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Ibuprofen Dr. Max lub przypadkowego spożycia tego leku przez dzieci, należy zawsze skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem w celu uzyskania opinii na temat ryzyka i porady na temat działań, które należy podjąć.
4. Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego mogą one wystąpić.
Działania niepożądane można zminimalizować stosując lek w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów. Osoby w wieku podeszłym stosujące ten lek są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Przyjmowanie takich leków jak lek Ibuprofen Dr. Max może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru.
Niektóre z wymienionych poniżej działań niepożądanych występują rzadziej, gdy maksymalna dawka dobowa wynosi 1200 mg w porównaniu z terapią dużymi dawkami u pacjentów z reumatyzmem.
Jeśli pacjent stwierdzi, że występują u niego jakiekolwiek z poniższych objawów lub działań niepożądanych powinien zaprzestać przyjmowania leku i natychmiast zgłosić się do lekarza:
- wrzody żołądka lub jelit, którym czasem może towarzyszyć krwawienie i perforacja, wymiotowanie krwią lub smoliste stolce;
- choroba nerek objawiająca się krwią w moczu, może to być związane z niewydolnością nerek;
- silna reakcja alergiczna, z takimi objawami jak: trudności w oddychaniu, zawroty głowy, obrzęk twarzy, warg lub gardła.
- zaczerwienione, niewypukłe, podobne do tarczy lub okrągłe plamy na tułowiu, często z pęcherzami na środku;
- czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą;
- silne łuszczenie lub „schodzenie” skóry;
- zapalenie trzustki z towarzyszącym ostrym bólem w górnej części brzucha;
- nudności, wymioty, utrata apetytu, ogólnie złe samopoczucie, gorączka, swędzenie, zażółcenie skóry;
- choroby serca, którym towarzyszy płytki oddech oraz obrzęk stóp i nóg;
- aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
- zawał serca lub udar;
- ostra niewydolność nerek;
- zaostrzenie stanów zapalnych spowodowanych zakażeniem;
- problemy z wytwarzaniem komórek krwi;
- ciężka reakcja skórna zwana zespołem DRESS.
5. Jak przechowywać lek Ibuprofen Dr. Max
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 30˚C.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpady. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Ibuprofen Dr. Max:
- Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każda kapsułka zawiera 400 mg ibuprofenu.
- Pozostałe składniki to: makrogol 400 (E 1521), sorbitanu oleinian (E 494), powidon K30, potasu wodorotlenek (E 525).
- Skład kapsułki: żelatyna (E 441), makrogol 400 (E 1521), sorbitol, ciekły (E 420), trójglicerydy o średniej długości łańcucha.
- Skład nabłyszczacza: alkohol izopropylowy.
Jak wygląda lek Ibuprofen Dr. Max i co zawiera opakowanie:
Przezroczysta, owalna, miękka kapsułka żelatynowa, zawierająca bezbarwną do jasnożółtej, przezroczystą, lepką ciecz, pakowana w przezroczyste blistry z PVC/Aluminium.
Wymiary: 15,25 mm x 10 mm.
Wielkość opakowania: 10, 12, 20, 24, 30, 48 i 50 kapsułek.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca:
Podmiot odpowiedzialny: Dr. Max Pharma s.r.o., Na Florenci 2116/15, Nové Město, 110 00 Praga 1, Republika Czeska, tel.: (+420) 516 770 199.
Wytwórca/Importer: Medis International a.s., Prumyslova 961/16, 747 23 Bolatice, Republika Czeska.
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami: Republika Czeska: Ibuprofen Dr. Max, Polska: Ibuprofen Dr. Max, Słowacja: Ibuprofen Dr. Max 400 mg, Rumunia: Ibuprofen Dr. Max 400 mg capsule moi, Włochy: Ibuprofene Dr. Max.
Data ostatniej aktualizacji ulotki:
